Náplň a odůvodnění jednotlivých cviků canisterapeutických zkoušek CANTES o.s.

 

Cviky poslušnosti:

 

Přivolání psa – u zkoušky ZMP si psovod vybere jednu ze dvou možností a nahlásí ji rozhodčímu. U zkoušky   ZCP 1 pes provede oba cviky. Přivolání „ke mně“ za klidu psovoda a „k noze“ za chůze psovoda. Účel je, aby pes na povel vykonal požadovaný základní cvik poslušnosti. Vzdálenost mezi psem a psovodem před přivoláním musí být alespoň 5m.

Ovladatelnost psa – tento cvik je u všech zkoušek stejný, pouze u ZCP 1 je hodnocení přísnější. Pes musí jít vedle nohy psovoda. Chybou je odcházení od nohy do boku nebo předcházení a zaostávání. Hrubá chyba je odtahování psovoda psem, které se povelem usměrní. Nesplnění cviku je neovladatelnost psa při tomto cviku. Použití stálého tahu vodítkem. U ZCP 2 je cvik prováděn bez vedení psa na vodítku.

U zkoušky ZCP 1 je také prováděn cvik poslušnosti – ovladatelnost psa na vodítku u nohy, když psa vede klient s doprovodem psovoda. Chyby stejné jakou vedení psa psovodem.

Sedni, lehni, vstaň – tento cvik je nutný pro provedení změny poloh. Při canisterapii je nutné, aby pes správně provedl určenou polohu a vydržel do dalšího povelu. Tyto povely používáme pro polohy při polohování, česání a kartáčování, nasazování obojku a připínání vodítka, podlézání a překračování psa apod. Také k přisednutí psa k invalidnímu vozíku. U zkoušky ZCP 2 je prováděn cvik bez vodítka krok před psovodem. Odůvodnění – pes musí být ovladatelný, i když není na vodítku a v těsné blízkosti psovoda. Zde se používá pouze povelu pokynem, který je nutný při některých výkonech, aby nedocházelo k narušování výkonu hlasem. U zkoušky ZMP je místo cviku vstaň povel k znovu usednutí.

Průchod canisterapeutického týmu skupinou osob - tento cvik poslušnosti je pouze u zkoušky ZMP, kde mladý pes je hodnocen za klidný průchod skupinou lidí a kdy poslední ze skupiny psa pohladí. Pes nesmí projevit bázlivost nebo agresivitu. Bázlivost snižuje bodovou hodnotu o polovinu a agrese vylučuje z posuzování. Běžné ucuknutí, ohlédnutí se u těchto mladých psů nehodnotí.

Pohyb canisterapeutických týmů mezi sebou – tento cvik dokazuje chování psa mezi ostatními psy a lidmi. Psi mohou být na vodítku, nebo volně u nohy psovoda. Zvládnutelná snaha mladého psa jít si pohrát s dalším psem je drobná chyba. Projev drobné agresivity a nebo bázlivosti je hrubou chybou. Velká agresivita ke psům je hodnocená nesplněním, ale nevylučuje psa z pokračování zkoušky. Do zápisu se nedostatek napíše. Pes by potom mohl vykonávat canisterapii mimo ostatních psů – samostatně. Rozhodčí by se důsledněji zaměřil na chování psa k osobám.

Aport volný – cvikem se zjišťuje ochota psa vyběhnou,uchopit, a donést psovodovi odhozený předmět. Pes si nesmí s předmětem hrát, pouštět jej a nebo odbíhat. Předmět musí přinést nejméně dva kroky před psovoda, aby mohl být cvik hodnocen. Vzdálenost odhozeného předmětu na volném prostranství od místa odhození je 5 – 10m. U zkoušky ZCP 2 je prováděn aport v místnosti, a proto je vzdálenost odhození předmětu podle velikosti místnosti z tohoto důvodu musí pes donést předmět až ke psovodovi a tam jej předat.

Dlouhodobé odložení psa – požadavek je, aby pes vydržel na místě určeném psovodem a také v požadované poloze (tuto si určuje psovod). Doba odložení 3 min. a vzdálenost psovoda od psa 5 – 10 metrů. Psovod nesmí po dobu odložení dále usměrňovat psa povelem ústním nebo pokynovým. Změna polohy psa při odložení bez opuštění místa je drobná chyba. Opustí-li pes místo odložení odplížením nebo odejde do vzdálenosti až dvou metrů od místa odložení je to ztráta bodů. Odchod z místa odložení více jak 2 m, a nebo opustí-li své stanoviště psovod, je cvik anulován. Při návratu psovoda ke psu, jestliže pes opustí místo odložení a jde psovodovi vstříc je chyba podle vzdálenosti mezi místem odložení a setkání s psovodem.

Chování psa krátkodobě uvázaného a ponechaného o samotě – pes je uvázán na klidném místě tak aby netrpěl (ne na sluníčku, do mokrého prostředí apod.) Psovod dá povel k čekání na jeho návrat a potom se vzdálí. Pes nesmí vodítko kousat a jinak se snažit uvolnit. Hrubá chyba až nesplnění cviku. Štěkání, hrabání a pod. je drobná chyba.

 

Speciální cviky:

 

Dotyky cizí osoby po celém těle psa – účelem cviku je zjistit, jak pes snáší doteky od cizí osoby, bez nepříjemných podnětů. Snaha uhýbat cizí osobě je hrubá chyba a vyvolání agresivity ukončuje celkové posuzování.

Podávání pamlsků – tento cvik se provádí s pamlskem v dlani v uzavřené pěsti a ve špetce prstů. Do cviku patří i ucuknutí ruky s pamlskem a následné jeho podání. Důvod je, že bázlivý klient může s rukou ucuknout. Pes nesmí při opětovném podání po pamlsku chňapnout a tím ohrozit klienta. Hodnotí se klidné a jemné odebírání pamlsků, i jemné uchopení prstů klienta zuby psa je hrubá chyba. Agresivita při vyžadování pamlsků anuluje výsledek cviku a podle stupně agresivity i odvolání od zkoušky.

Reakce psa na pachy a hluky - látka napuštěná různými pachy (desinfekce, parfémy, pohonné hmoty a v blízkosti hadr nasáklý lidskou moči). Při průchodu kolem těchto pachů nesmí se pes vyhýbat a jinak projevovat nepříjemný pocit. Hadr s močí nesmí přeznačkovat. Zároveň pomocník upustí plechový tác na zem. Pes nesmí reagovat na hluk a pach.

Ukončení hry ve skupině a přivolání psa psovodem – požadavek na psa je na povel ukončit činnost a na další povel se vrátit k psovodovi. Náročnost na cvik je podle zkoušky. U ZMP je cvik prováděn s třemi dětmi – osobami. Psovod dá povel k ukončení činnosti a to platí i pro skupinu. Následně přivolá psa ze skupiny. U ZCP 1 je více pomocníků, kteří si se psem hrají a dávají mu pamlsky. Psovod asi z 5m dá povel k ukončení činnosti a psa přivolá k sobě. Chyby jsou, pokud pes nechce opustit skupinu, vyžaduje-li si další hru a pamlsky. Každý další povel pro psa k ukončení činnosti a přiběhnutí k psovodovi je ztrátou bodů. Pokud si musí psovod pro psa dojít, je to hrubá chyba. Neuposlechnutí psa a vyhýbání se nechat chytit je situací, kdy cvik je anulován.

Mírné tahání psa za srst,uši a ohon - tento cvik má za úkol zjistit chování psa při určitých nepříjemných podnětech, jako je mírné tahání za srst, uši a ohon. Stává se, že někteří klienti se toho dopouští a přes veškerou snahu se tomu někdy nepodaří zamezit. Již z těchto důvodů musí být při výkonech canisterapie i odborný pracovník zařízení kde členové CANTES o.s. canisterapii vykonávají. Tento odborný pracovník musí dobře znát klienty, kteří se canisterapie účastní a tak upozorní na tuto možnost. Pokud je pes připraven na krátkodobý nepříjemný pocit, tak nedochází k obranné reakci. Chyby: pes se při nepříjemném pocitu snaží odejít bez agresivity a bázlivosti, toto není u zkoušky ZMP hodnoceno ztrátou bodů.U ZCP 1 to je drobná chyba. Prudké otočení s náznakem obrany je hrubá chyba a agresivita – napadení a nebo strach, pes je od zkoušky odvolán. Rozdíl mezi zkouškami ZMP a ZCP 1 je v síle podnětu, ale ten nesmí nikdy přejít k vytvoření nepřiměřené bolesti psovi.

Podlézání nebo překračování psa klientem – tento cvik je mimo utvrzování psychiky klientů velice důležitý pro potlačování dominance psa klidnou a nenásilnou formou.

Reakce psa na rušivé podněty – odhození lahve z PVC částečně naplněné kaménky, šroubky s matkami. Tato láhev po odhození, případně třesením v ruce vydává rušící zvuk. Skupina lidí křičí a začne pobíhat, kolem skupiny přejede kolo, které zazvoní.

Pes musí zůstat klidný. Otočení se za rušivým podnětem bez bázlivosti a agresivity není bodově postihováno. Neklid a stáhnutí se k psovodovi je bodová ztráta. Snaha utéci končí cvik.

Klid psa při pádu běžící osoby před psem – ustoupení psa, leknutí nebo se zvědavý pohled na osobu, ale bez známek agresivity není hodnoceno ztrátou bodů.

Štěkání jako projev nejistoty je drobná chyba. Malá agresivita bez snahy napadnout (vrčení psa, zlostné štěkání) je hrubá chyba. Agresivita psa se snahou napadnout ukončuje zkoušku.

Reakce na invalidní vozík a klienta na vozíku – psovod se psem jde po cestě a proti nim jede klient na invalidním vozíku. Při setkání se pozdraví a zastaví. Psovod naváže rozhovor s klientem a pes (sedí, leží nebo stojí u psovoda). Se svolením klienta se pes s psovodem přiblíží těsně k vozíku, aby si klient mohl pohladit psa a podat psovi pamlsek. Malý pes může sedět klientovi na klíně a velký pes stojí nebo sedí vedle invalidního vozíku, případně se svolením klienta vyskočí pes předníma nohama na vozík. Nezájem o klienta nebo projev drobné obavy, která podáním pamlsku a nebo pohlazením mizí je drobná chyba. Snaha odejít je hrubá chyba a projev i malé agresivity ukončuje cvik.

Spontánní zájem o psa – skupinka 3 – 5 dětí se rozběhne proti psovi. Mohou vesele pokřikovat. Pes nesmí projevit bázeň ani agresivitu. Obava která u psa mizí po podání pamlsku, hlazení apod., je hodnocená jako drobná chyba. Trvající odpor bez agresivity je hrubá chyba a agresivní výpad proti běžící skupině ukončuje zkoušku.

Pošťuchování psa holí, berlemi, odstrkávání psa rukou, nohou – chování psa při těchto nepříjemných podnětech nesmí vykazovat agresivitu a nebo strach. To jej z další zkoušky vylučuje. Chytání hole nebo berle je hrubá chyba. Ustupování před nepříjemným pocitem není chybou, ale schovávání za psovoda je bodová ztráta podle projevu psa.

Průchod skupinou lidí – skupina mezi sebou hlasitě hovoří. Psovod se pozdraví s jednou osobou a podají si ruce. Při tom osobě upadne taška s prázdnými lahvemi PVC. Jiný vykřikne a pustí velký svazek klíčů. Pes nesmí reagovat bázlivě a agresivně. Ohlédnuti, nebo ustoupení psa není chybou. Snaha opustit skupinu je drobná chyba. Projev drobné agresivity a bázlivosti je hrubá chyba. Agresivita a bázlivost ukončuje cvik.

Chování psa ve skupině dětí a dospělé osoby – nemá-li pes zájem o děti, pohlazení a pamlsky, je to drobná chyba. Pes musí se skupinou klientů spolupracovat. Snaha psa odvést psovoda ze skupiny je hrubá chyba. Agresivita a bázlivost ukončuje cvik.

Nasazování a odebírání obojku psovi cizí osobou – vše se vykonává v přítomnosti psovoda. Odmítá-li pes nasazení obojku a nebo odebrání a musí-li psa podržet psovod je to drobná chyba. Pokud si pes i přes pomoc psovoda nenechá nasadit, či odebrat obojek, je to nesplnění cviku. Agresivita a velká bojácnost psa ukončuje zkoušku.

Reakce psa na hračky, deštník, nárazový hluk – pes se psovodem jsou v prostoru kde jsou pohyblivé hračky (autíčka, myš apod.) Pomocník prudce otevře deštník a jiný pískne na píšťalku. Pes nesmí hračky chytat, nesmí projevit bázlivost na otevřený deštník ani na hlas píšťalky. Zájem o hračky, ale bez snahy je uchopit, není chybou. Ustoupení při prudkém otevření deštníku a přetrvávající nejistotě, ale bez snahy opustit prostor je drobná chyba. Snaha odejít nebo chytání hraček je hrubá chyba. Agresivita a velká bázlivost ukončuje cvik, podle projevu i celou zkoušku.

Chování psa při česání a kartáčování psa cizí osobou – pes musí v klidu vydržet česání a kartáčování. Nezáleží v jaké poloze. Snaha odejít, ale pokud psa podrží psovod, a nechá-li se dál kartáčovat, znamená drobnou chybu. Další neklid, i když psa drží psovod je hrubá chyba. Pokud se pes chová odmítavě a nenechá se česat- kartáčovat je to nesplnění cviku. Agresivita a velká bázlivost vylučuje ze zkoušky.

Chování psa při polohování psovoda – pes musí zaujmout přikázanou polohu a psovod přilehne ke psovi, nebo si na něj položí hlavu. Doba polohování 3 min. Pohyby psa jsou drobnou chybou, snaha změnit polohu a její opětovné zaujmutí, je hrubá chyba. Odmítnutí provést polohu nebo nedodržení času je nesplnění cviku.

Klid psa při hádce a pošťuchování dvou osob – účel cviku je v tom, aby pes nezasahoval svým chováním do vzniklé situace. Snaha jít se podívat na osoby je drobná chyba. Vyžadování se přiblížit k osobám a nebo štěkání je hrubá chyba. Projev agresivity a nebo strachu ukončuje cvik a zkoušku.

Chování psa na silné pachy a hluk v místnosti – v místnosti jsou umístěny v nádobkách různé pachové přípravky, které jsou cítit po celé místnosti. Psovod se psem se zde pohybuje a zároveň pomocníci přesouvají židle a stoly. Při tom na zem padají různé předměty působící hluk. Pes může být na vodítku, nebo volně. Snaha psa odejít z místnosti je hrubou chybou. Rozhodčí posoudí, zda je to vinou pachu ( ze začátku se neprovádí hluk) a nebo chyba v chování psa je vznikem hluku. Bázlivost a agresivita ukončuje cvik.

Chůze se psem do schodů a ze schodů – důvodem je zjistit chování psa při tomto výkonu. Pes jde vedle psovoda, případně těsně před psovodem. Pes může být na vodítku, nebo volně. Pokud musí psovod psa stále ovlivňovat slovem tak je to drobná chyba. Použití vodítka a nepřiměřená rychlost z důvodu obavy je hrubá chyba. Odmítnuti provedení cviku je nesplnění. Donucení, jako tahání psa za sebou znamená odvolání od zkoušky. Malý pes, kterého by zdolávání schodů ohrožovalo na zdraví, může být nesen v náruči a rozhodčí posuzuje chování psa takto přenášeného.

Polohování – nutno nenásilně zmanipulovat psa do určené polohy ( lehnutí psa na bok nebo na břicho). Pes je musí přijmout. Klient za pomoci další osoby – ošetřovatele, je uložen k některému druhu polohování ( přes kolení jamky, přilehnutí ke psovi, uložení klienta hlavou – tvář nebo temeno na bok ležícího psa). Doba polohování 3 – 5 minut. Neklid psa je drobná chyba, snaha změnit polohu, ale na pokyn psovoda zůstává v určené poloze. Odmítnutí setrvání v poloze a nebo nezaujetí polohy je nesplnění cviku. Agresivita vylučuje od zkoušky.

Zvednutí psa na stůl – (nekluzký povrch). Důvod je uložit psa na stůl pro další manipulaci se psem. Veterinární vyšetření a nebo úprava srsti. Při tomto cviku je psovod u hlavy psa. Je jedno, zda se podílí na zvednutí psa a nebo u tohoto výkonu je pouze přítomen. Drobná nejistota psa při zvedání na stůl není chyba. Malé bránění, ale bez agresivity je drobná chyba. Nutný (většinový) zásah psovoda je hrubá chyba. Pes se nenechá na stůl zvednout je nesplnění cviku. Agresivita ukončuje zkoušku. Na stole psovi prohlédne asistent rozhodčího tlapky a drápy. Podívá se na zuby psa a do očí. Každý odpor psa pro provedení úkonů je hrubá chyba.

Chování psa ve skupině lidí s přítomností dalšího psa – psovod se psem se začlení do skupiny osob s kterými hovoří. Osoby psa hladí a mohou psovi dávat pamlsky. Po chvíli se k okraji skupiny přiblíží a zůstane stát další osoba se psem. Pes ve skupině nesmí projevovat neklid z důvodu přítomnosti dalšího psa. Hodnotí se celkové chování ve skupině i po příchodu dalšího psa. Drobné nedostatky jako jít se podívat za druhým psem (bez agrese), pes je klidný ale nemazlí se ve skupině je drobná chyba. Snaha ze skupiny odejít, ale na povel psovoda zůstává je hrubá chyba. Agresivní chování ke psu ukončuje cvik a agresivita k lidem vylučuje od zkoušky.

Nevšímavost psa k potravě na stolcích a nezájem o věci klientů – tento cvik je nutný pro výkony canisterapie v prostorách kde klienti přebývají. Pes si nesmí všímat potravy na stolcích a ani si hrát s věcmi klientů (bačkory apod.). Pokud se pes přiblíží k potravě, ale na vzdálenost, která mu nedovolí potravu ani očichat a věci klienta si nevšímá je to bez ztráty bodů. Pes si nevšímá potravy, ale projeví zájem si hrát s věcmi klienta, ale poslechne zákaz psovoda je drobná chyba. Nezájem o potravu, ale uchopí věc klienta, aby si hrál i přes zákaz psovoda je hrubá chyba. Vzít si potravu ze stolku je nesplnění cviku.

Držení psa cizí osobou – cizí osobě psovod předá psa upoutaného na vodítku a sám odejde na vzdálenost 3 – 5m. Osoba může psa hladit a dávat pamlsky. Pes se musí chovat klidně. Snaha psa jít za psovodem, ale dá se usměrnit je drobná chyba. Silné napínání vodítka a opětovné uklidňování je hrubá chyba. Trvalé napnutí vodítka a vynucování uvolnění štěkáním nebo kousáním vodítka je nesplnění cviku. Doba trvání 3min.

Chování psa ke klientům – tento cvik je velmi důležitý. Pes projevuje malý zájem o klienty. Odtahuje se od klientů, špatně se klientům podřizuje při chůzi na vodítku, je neklidný při česání a kartáčování. Pes po příkazu psovoda (případně „česat“ „na vodítku“) tyto výkony s klienty klidně provádí. Povelová technika není určená. Pes odmítá provedení výkonů u některých skupin klientů je hrubá chyba. Odmítnutí všech skupin postižených klientů je nesplnění cviku. Bázlivost a agresivita vylučuje od zkoušky.

Chování psa při pádu osoby, zvedání za pomoci dalších osob – pád osoby v blízkosti psa. Zvedání za pomoci dalších osob a následně odvádění bránící se osoby. Pes při pádu osoby na zem se musí chovat klidně, stejně jako při zvedání a odvádění osoby. Pes je na vodítku nebo volně. Snaha jít za osobami, zvedající tuto osobu, ale poslechne zákaz psovoda není chybou, stejně jako uskočení při pádu osoby. Stažení se za psovoda z malé obavy, ale dále je pes v klidu je drobná chyba. Pes je rozrušen po dobu cviku, ale jinak se chová dobře je hrubá chyba. Snaha utéci a nebo agresivní jednání končí zkoušku.

Chování psa v dopravním ruchu – cvik se provádí na frekventované silnici a chodníku. Při cviku projede několik aut, aniž by ohrožovaly psa. Psovod se psem jde po chodníku a kolem přeběhne osoba. Další osoba míjí canisterapeutický tým a vede kočárek nebo tašku na kolečkách. Na druhé straně chodníku jde osoba s upoutaným psem. Podle chování psa při těchto různých výkonech posuzuje rozhodčí jako celek.

Chování psa v neznámém prostředí - pes s psovodem je v neznámém prostředí, kde je více cizích lidí. Pes se musí chovat jistě bez známek obav a agrese. Osoby na psa nesahají, ale mohou na něj promluvit. Vyžadování psa, aby s nim osoby navázaly kontakt je drobnou chybou. Nejistota a snaha psa odejít je hrubá chyba. Projevy strachu a zloby ukončuje zkoušku.

Chování psa při položení rukou klienta na hřbet psa – cvik se provádí z důvodů uvolňování spastických stavů rukou klienta. Klient sedí a velký pes stojí u klienta a může se opírat o nohy klienta, malý je v klíně klienta, který si na psa položí ruce. Neklid psa, ale vydrží v poloze je drobná chyba, větší neklid a snaha odejít je dostatečně usměrňována psovodem je hrubá chyba. Pes odmítá provádět tento cvik, i přes požadavek psovoda znamená nesplnění cviku. Doba cviku jsou 2 – 3 minuty.

Chování psa k ležící osobě na lůžku nebo na zemi – pes se psovodem vejde do místnosti, kde je ležící osoba. Pes nesmí osobu obtěžovat očicháváním a nebo olizováním. To je drobná chyba. Psovod se snaží s osobou navázat kontakt. Pes se nesmí do činnosti psovoda plést. Štěkání je hrubá chyba. Snaha opustit místnost přes povel psovoda ke klidu je nesplnění cviku.

Schopnost psa se zapojit do hry s klienty – pes provádí cvik jako je průchod „zlatá brána“ a pes je veden dítětem. Další hra je prolézání mezi nohama rozkročených dětí. Psovod vypouští psa a na druhé straně je položen pro psa pamlsek. Rozhodčí hodnotí výkon psa podle ochoty a provedení.