O vzniku Cantes o.s.

Začátkem devadesátých let se dala dohromady velká skupinka tří lidí co pracovali se psy. Začali se zajímat o canisterapeutickou činnost. Bohužel literatura žádná a pokud něco tak v cizině. V republice se již začala canisterapie trochu proklubávat a proto jsme využili činnosti ve SpŠ Blansko,kde žila většina žáků v internátním režimu. Zde MŠMT zadalo škole projekt canisterapie u dětí s různým i kombinovaným postižením. Zde jsme se zúčastnili několika stáží a někdy bylo použito místo klientů někteří z přítomných canisterapeuti a ti potom předávali své pocity z prováděných výkonů. Jezdili jsme i na další místa se učit a poznávat canisterapii jako praktickou činnost. Teprve potom jsme zažádali o registraci na MV.

      4.6.2002 byla registrován Canisterapeutický svaz (zkratka CANTES). Začátek byl značně krutý. Psali jsme články do novin a čekali kdo se ozve. Již v září 2002 jsme uspořádali první školení. Bylo nás devatenáct a lektory jsme si pozvali.Školení začalo veterinární přednáškou. Jelikož první předsedkyni byla PhDr. tak přednáška o psychologii a zdravotnictví byla zajištěna. Praktickou canisterapii předváděly dvě lektorky z Blanska a jedna z Č.Budějovic.

Po školení se stav členů ještě snížil. Další rok bylo školení v dubnu a to přišla velká vlna nových zájemců. Stav se stále zvyšoval a to z celé republiky. Asi se jim líbil ZŘ. Na podzimní školení byla druhá Valná hromada, která rozdělila svaz na dvě skupiny. Svitavy a okolí, Třebíč. Svitavská skupina stále rostla a tak se rozdělila na skupinu Polička a Svitavy. Tak to pokračovalo dál a nejvíce členů měla opět Polička a tak se znovu rozdělila na Poličku a Prahu. Další rozdělení Poličky bylo na Náchod a Brno.

       Přichází první krize, kdy přišly názory, že školení členů nemůže být povinné, protože jsme dobrovolná organizace a tak dochází k odchodu více jak poloviny členů. Svoje organizace si zakládají Svitavy, Třebíč, Litomyšl. Bylo to na škodu canisterapie. Svitavy se spojily s Litomyšli a z 19 členů jich zůstává pouze 6. Třebíč měla 13 členů a taky i zde pracovalo jen pár členů nové organizace. Nakonec se canisterapie a další organizace retrieveru spojila pod názvem Sirius. Canisterapeutikému svazu to neuškodilo. Stále větší byly požadavky  od různých zařízení, aby zaváděla organizace zaváděla canisterapii právě u nich. Bohužel stále bylo více požadavků jak naše možnost je plnit.

       Nebyly výjimky, když některá zařízení žádala Canisterapeutický svaz o změnu canisterapeutických týmů jako byly ty „na volné noze“ nebo jiných organizací. Aby nedostala canisterapie „facku“ tak jsme dosadili naše týmy po odvolání dosavadních , cizích  týmů vedením zařízení. Sice to velice zatěžovalo členy svazu. Museli si přidat do tak plného programu další canisterapeutické výkony.

      Čtyři roky aktivní činnosti se dělí organizace znovu. V roce 2008 je svaz rozdělen na dvě sdružení a to na Canisterapie o.s. s osmnácti členy a CANTES o.s. s padesáti šesti členy. Opět to CANTES o.s. nepoškodilo. Organizace má pět canisterapeutických skupin. Praha, Kladno. Třebíč, Brno a Polička. Členů má sdružení bez mála 100 a zájem o zapojeni do CANTES o.s.

      Větší pravomoci canisterapeutických skupin CANTES o.s. je umožněno přidělením právní subjektivity podle požadavků těchto skupin. Otevře se jednoduší jednání pro žádosti o granty a  další příspěvky na činnost. Tím větší možnost vybavovat týmy pomůckami pro canisterapii. a tak zlepšit i výkony s klienty.